Bahçeşehir Rehberi - Bahçeşehir Guide
firma reklam
SMMM sınavları 29 Haziran'da 05/04/2013

SMMM sınavları 29 Haziran

 

 

 

 

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavları, 29-30 Haziran 2013 tarihlerinde Ankara, İstanbul, İzmir'de yapılacak.

 

 

 

          

 

 

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavları, 29-30 Haziran 2013 tarihlerinde Ankara, İstanbul, İzmir'de yapılacak.

 

TÜRMOB Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği'nin Resmi Gazete’de yayımlanan ilanıyla Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavları’na katılma koşulları açıklandı. İlana göre sınava, stajını tamamlayan Serbest Muhasebeci Mali Müşavir stajyerleri, Serbest Muhasebeci ruhsatı olanlar ve ilgili yasa çerçevesinde hizmet sürelerini stajdan saydıran adaylar katılacak. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınav tarihleri 29-30 Haziran, ilk kez sınava katılacaklar için odalara son başvuru tarihi 15 Nisan, ikinci ve sonraki katılımcılar için internet üzerinden son başvuru tarihi 3 Haziran olacak. Sınavlara girmek isteyenlerin, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği-Temel Eğitim ve Staj Merkezi Başkanlığı’na, belirtilen son başvuru tarihlerinde çalışma saati bitimine kadar başvurmaları gerekiyor.

 

Adayların hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olması veya diğer öğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olması gerekiyor. Başvuru için "Stajını Yeminli Mali Müşavir veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin yanında veya onların denetim ve gözetiminde tamamlamış olmak" şartının getirildiği ilana göre adayların mesleğin vakar ve onuruna aykırı fiil ve harekette bulunmaktan, görevini yapmamak veya kusurlu olarak yapmak yahut da görevinin gerektirdiği güveni sarsıcı harekette bulunmak nedeniyle disiplin cezası almamış olması gerekiyor.

 

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavları’na katılacak adaylar, Finansal Muhasebe,Finansal Tablolar ve Analizi,Maliyet Muhasebesi,Muhasebe Denetimi,Vergi Mevzuatı ve Uygulaması, Hukuk (Ticaret Hukuku, Borçlar Hukuku, İş Hukuku, SSK ve Bağ-Kur Mevzuatı, İdari Yargılama Hukuku),Muhasebecilik ve Mali Müşavirlik Meslek Hukuku, konularından sınava tabi tutulacak.

 

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 

Söz konusu şartları taşıyan adayların; belirtilen belgelerle birlikte Serbest Muhasebeci olarak serbest çalışanlardan, vergi yükümlülüğü açılış tarihinin ve affa uğramış olsa dahi, vergi kaçakçılığı ve kaçakçılığa teşebbüs suçlarından dolayı hüküm giymiş olup, olmadığına ilişkin belgeyi, faaliyet belgesini, ruhsat fotokopisini, bağımlı çalışanların oda kayıt belgesini, ruhsat fotokopisini dosyasına eklemesi gerekiyor. Bununla birlikte, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavına gireceklerin stajlarının tamamlanmış olduğunun TESMER tarafından onaylanmış olması, staj şartlarının Staj Yönetmeliğine uygun olarak yerine getirilmiş olması ve bununla ilgili gerekli evraklarında başvuruda verilmesi gerecek.

 

Sınava girecek adaylar sınav giderleri karşılığı olarak katıldıkları her Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavı için, ders başına 85 TL olmak üzere, ilk defa sınava katılacak adaylar toplam 595 TL ödeyecek. Sınav bedeli, ilanda belirtilen bankalara yatırılacak.

 

DAHA ÖNCE SINAVA KATILAN ADAYLARDA ARANACAK BELGELER

 

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Sınavında başarılı olamayanlar, sınav sonuçlarının ilanı tarihinden itibaren en çok 2 yıl içinde 4 sınava daha girebilecek. Bu sınav haklarını süresi içinde kullanmayanlar veya başarılı olamayanlar 2 yıl süreyle meslek sınavlarına alınamayacak. İki yıllık süreyi dolduranlardan dileyenler yeniden tüm konuları kapsamak üzere bu yönetmelik hükümlerine göre sınavlara katılabilecek. Adaylar, ikinci ve daha sonraki sınav başvurularını; sınav giderleri karşılığı olarak öngörülen bedeli ödedikten sonra http://teosweb.tesmer.org.tr adresine girerek sınav başvurularını yapacak. Aday sınava katılmak istediği dersleri seçerek sınav kaydını yapıp, onayladıktan sonra bir daha değişiklik yapamayacak. Bu nedenle, adayların formu doldurduktan sonra bilgilerini tekrar kontrol ederek onaylamaları daha doğru olacak. Faks ile yapılan başvurular kabul edilmeyecek.

 

BELGELERİN GÖNDERİLMESİ VE KABUL EDİLME

 

Genel ve özel şartları taşıyanlar istenilen başvuru belgelerini, son başvuru tarihi çalışma saati bitimine kadar "Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği -Temel Eğitim ve Staj Merkezi Dikmen Caddesi No:562 Dikmen/ANKARA" adresine elden veya posta ile göndermeleri gerekecek. Ancak gerçeğe aykırı beyanda bulundukları anlaşılanların sınavı kazanmış dahi olsalar, İzin Belgeleri iptal edilecek.

 

Sınav başvuru formundaki soruların bir veya birkaçını yanıtsız bırakanlar ile belgeleri eksik olanların başvuruları dikkate alınmayacak. Sınavın yapılacağı yerler ve sınav programı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odalarında internet adresinde ilan yolu ile duyurulacak. Sınav sırasında fotoğraflı nüfus cüzdanı veya sürücü belgesini gösteremeyenler ile sınav listelerinde yer almayanlar sınava alınmayacak. Sınav giderleri karşılığı olarak öngörülen bedeli ödemeyenler sınava alınmayarak, sınava başvurup, katılmayanların sınav bedeli iade veya mahsup edilmeyecek.

 

 

 

 

05.04.2013

 

Bu haber 460 kez okundu.
Eğitim Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. e-YDS Sonuçları Açıklandı (443 kez okundu.) - 21/04/2015
  2. 2. LYS Başvuruları Başladı (465 kez okundu.) - 08/04/2015
  3. 3. KPSS Tercih Tarihleri Değişti (450 kez okundu.) - 17/03/2015
  4. 4. ALES Başvuruları Başladı (504 kez okundu.) - 17/03/2015
  5. 5. YGS Sınav Yerleri Açıklandı Mı? (411 kez okundu.) - 27/02/2015
  6. 6. YLSY Tercihleri İçin Açıklama Geldi (364 kez okundu.) - 24/02/2015
  7. 7. AÖF Sınav Tarihleri Değişti (385 kez okundu.) - 24/02/2015
  8. 8. YÖK'ten Akademisyenlere Özel Açıklama (350 kez okundu.) - 20/02/2015
  9. 9. YÖK'ten İkinci Öğretim Açıklaması (402 kez okundu.) - 19/02/2015
  10. 10. AÖF Kayıt Yenileme Tarihleri Belli Oldu (387 kez okundu.) - 16/02/2015
Facebook Yorumları